Větrání od Jablotronu prospívá zdraví

Koronavirus nebo také COVID-19 – to je dnes intenzívně probíraná hrozba pro naše zdraví. Závažná onemocnění tohoto typu nelze podceňovat, ale ani přeceňovat. Zdraví a kvalita života se totiž odvíjí především od kvality prostředí, ve kterém žijeme. Uvnitř zateplených domů ke kvalitě vnitřního prostředí významnou měrou přispívá právě řízené větrání s rekuperací. Každý člověk potřebuje... Pokračovat ve čtení

Koronavirus nebo také COVID-19 – to je dnes intenzívně probíraná hrozba pro naše zdraví. Závažná onemocnění tohoto typu nelze podceňovat, ale ani přeceňovat.
Zdraví a kvalita života se totiž odvíjí především od kvality prostředí, ve kterém žijeme. Uvnitř zateplených domů ke kvalitě vnitřního prostředí významnou měrou přispívá právě řízené větrání s rekuperací.

Každý člověk potřebuje čerstvý vzduch
Norma stanoví, že v obytných prostorách člověk potřebuje za hodinu 15-25 m³ čerstvého vzduchu (ČSN EN 15665/Z1).
Představme si ložnici s plochou 20 m² a 2,5 m stavební výšky, to znamená objem místnosti 50 m³ vzduchu (pro zjednodušení bez objem nábytku).
Pokud je ložnice v zatepleném a utěsněném domě, pak se zavřenými okny bude přirozená výměna vzduchu takřka nulová. Dva lidé spící v ložnici čerstvý vzduch vydýchají za jednu až dvě hodiny. Poté spí v prostředí s příliš velkou koncentrací oxidu uhličitého (CO2) a zároveň navzájem dýchají vzduch, který předtím vydechli.
Následky jsou známé:
– horší spánek, těžké sny, únava až bolesti hlavy po probuzení
– mnohem snazší přenos všech infekcí, které se šíří vzduchem

Běžné větrání okny nestačí
Ve starých domech bez zateplení se větralo nejen okny (otevřením a netěsnostmi). Především větrala jejich obálka – cihla jako porézní materiál umožňovala trvalou infiltraci čerstvého vzduchu.
Proto v domě se zateplením nestačí větrat okny. Museli bychom v něm větrat až pětkrát častěji, než jak jsme byli dosud zvyklí.
Proto také zateplené domy bez systému větrání trpí hromaděním znečištěného vydýchaného vzduchu – a také vlhkosti.

Nedostatečné větrání pomáhá šířit nemoci a vede ke vzniku plísní
Samotná představa dýchání vzduchu, který už před námi někdo „vydýchal“, není nijak příjemná. A to bez ohledu na to, zda se zrovna šíří chřipka, koronavirus nebo jiná epidemie.
S nedostatečným větráním jsou však spojené vážné následky v podobě plísní, na což upozorňuje také Státní zdravotní ústav:
K nevhodnému užívání bytu, v jehož důsledku rostou plísně na zdech, patří zejména činnosti spojené s vytvářením vodní páry, jako je vaření, praní a sušení v kombinaci s nedostatečným větráním. [1]
Velmi důležitým faktorem zabraňujícím růstu plísní je větrání – proudění vzduchu vývoji plísní zabraňuje! [2]
Následkem plísní jsou jednak alergie a astma, některé typy jsou však i toxické s karcinogenním efektem.
Plísněmi doma se nikdo rád nechlubí. Pokud si však myslíte, že vás se to určitě netýká, vězte, že podle průzkumů se s plísněmi potýká každá pátá domácnost. [3]

Řešením je investice do větracího systému
Vyplatí se tedy nečekat, až vás taková nepříjemnost postihne. Zpětné řešení je vždy mnohem nákladnější.
Pokud chcete mít doma trvale čerstvý a zdravý vzduch, pořiďte si systém řízeného větrání s rekuperací Futura od Jablotronu. Rekuperační jednotka Futura chytře větrá za vás. Zároveň vás nijak neomezí v přirozeném otvírání oken, když bude venku zrovna příjemně.
Neváhejte a kontaktujte nás zde.

Zdroj:
[1] Vyhodnocení zdravotního rizika výskytu plísní v bytech – odborné stanovisko. Státní zdravotní ústav. http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/ovzdusi/Vnitrni_ovzdusi/
VYHODNOCENI_ZDRAVOTNIHO_RIZIKA_VYSKYTU_PLISNI_V_BYTECH_ODBORNE_STANOVISKO.pdf
[2] Plísně v bytech a domácnostech. Státní zdravotní ústav. http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/plisne.pdf
[3] Průzkum agentury STEM/MARK. https://www.rsts.cz/s-plisni-ma-problem-20-procent-domacnosti/

Máte nějaké otázky?
info@passivetechnology.cz
Zavolejte nám
+420 773 993 588
Region působnosti:
Celá Česká Republika

Napište nám zprávu

Sídlo společnosti:
Passive Technology s.r.o.
Rybná 716/04
110 00 Praha 1

 

IČ: 06713441
DIČ: CZ06713441
info@passivetechnology.cz

 

Pobočka / Showroom:
Passive Technology s.r.o.
Fügnerovo náb. 7060
760 01 Zlín